6.5 C
Brno
Středa, 29 března, 2023
DomůRodinaRoky výzkumů ukázaly, že inteligenci dědíme po našich maminkách

Roky výzkumů ukázaly, že inteligenci dědíme po našich maminkách

Date:

Nenechte si ujít

Magie

Magie je silou, která se projevuje v mnoha formách...

Život s atopickým ekzémem: Jaké jsou hlavní spouštěče?

Atopická pokožka vyžaduje speciální péči. Co je atopický ekzém?Výraz ekzém...

Zázračný rakytník. Znáte všechny jeho výhody?

Plody rakytníku řešetlákového mají výrazné léčivé účinky. Vysoká koncentrace léčivých...

Cvičení během menstruace – ano nebo ne?

Přizpůsobte sportovní aktivitu vlastnímu tělu. U každé ženy probíhá menstruace...

Sedm fitness trendů, které byste měli letos vyzkoušet

Jsou efektivní, ověřené a opodstatněně oblíbené. Existují desítky způsobů, jak...
- Komerční sdělení -časopis

Geny otců hrají při inteligenci vedlejší roli.

Předsudky nás většinou nutí přizpůsobit se názorům, že moudří jsme po otci a hezcí po mámě. Nejnovější výzkumy ukazují, že to není pravda a na výši našeho IQ se podílejí matky, ne otcové.

Zodpovědné jsou konkrétně za přenos genů inteligence, které jsou vázány na chromozom X. Jak je všeobecně známo, ženy mají dva takové chromozomy, zatímco muži pouze jeden.

Vědci jsou navíc přesvědčeni, že stejné geny od otce mohou být dokonce deaktivovány, neboť je přebije gen matky. Souvisí to především s takovým typem genů, které nazýváme podmíněné a které se chovají jinak v závislosti na svém původci.

Podle odborníků tak mohou v některých případech fungovat jen tehdy, když přijdou od matky, v jiných případech zase jen jsou-li od otce. A gen inteligence je aktivován díky našim maminkám.

Mateřské geny zvětšovaly mozek, otcovská těla
Jeden z prvních výzkumů na toto téma vznikl již v roce 1984 v Cambridgeu.

List Independent uvádí, že v laboratorních podmínkách vědci použili geneticky upravené myši a přišli na to, že ty s vyšším množstvím mateřských genů měly větší hlavy a mozky, ale menší těla. Myši s vyšším počtem otcovských genů zase měly menší mozky a větší těla.

Přišlo se také na to, že geny od matky směřují přímo do mozkové kůry, zatímco ty od otce do limbického systému. Ten je zodpovědný za naše emotivní či sexuální chování a souvisí is učením a pamětí. Mozková kůra se zase spojuje s kognitivními funkcemi jako jsou myšlení, jazyk a plánování, ale také motorickými funkcemi.

Vrozená inteligence není všechno
Výsledky z výzkumů na myších se nakonec potvrdily i na lidech. Studie proběhly každý rok od roku 1994 na více než 12 tisíc lidech ve věku od 14 do 22 let. I přes rozdílné individuální vlastnosti účastníků (od rasy přes vzdělání až po socio-ekonomický status) se ukázalo, že na základě matčina IQ mohli předpovědět i IQ dětí.

Vrozená inteligence však není rozhodující. Zděděné dispozice totiž tvoří pouhých 40 až 60 % celkového IQ, zbytek je závislý na prostředí a neustálé stimulaci. Znamená to, že pokud se i dítě narodí s vysokým inteligenčním kvocientem, ještě neznamená, že mu zůstane po celý život. Proto je důležité ho od útlého věku podněcovat a stimulovat, aby inteligence nestagnovala či neupadala.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek