11.9 C
Brno
Sobota, 13 dubna, 2024
DomůZdravíŽivot s atopickým ekzémem: Jaké jsou hlavní spouštěče?

Život s atopickým ekzémem: Jaké jsou hlavní spouštěče?

Date:

Nenechte si ujít

Čím vás možná překvapí tradiční likér Jägermeister

Padesát pět milionů panáků. Tolik vypili Češi v loňském roce...

Jak používat reklamní předměty online

Nástup digitalizace proměnil také svět reklamy. Klasické propagační předměty...

Jak fotit s Vivo X100 Pro: Tipy a triky pro úžasné fotografie

Mobilní telefony se staly nedílnou součástí našich životů a...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

DOBRÝ ZAMĚSTNAVATEL SI SVÝCH LIDÍ VÁŽÍ

Priority při hledání práce se v dnešní době značně mění....
- Komerční sdělení -časopis

Atopická pokožka vyžaduje speciální péči.

Co je atopický ekzém?
Výraz ekzém je odvozen od řeckého slova ekzeo, které označuje něco, co vyvěrá na povrch, v tomto případě na povrch kůže. Ekzém vzniká jako důsledek podráždění, které přichází z vnitřního nebo z vnějšího prostředí. Slovo atopický má také základ v řečtině, konkrétně ve slově atopos, které lze přeložit do češtiny jako cizí nebo zvláštní.

Pro atopický ekzém nebo atopickou dematitidu je typická suchost pokožky, což se obvykle projevuje již v dětství. Onemocnění má dlouhodobý průběh s opakovanými novými záněty. Atopický ekzém je také součástí takzvaného atopického syndromu, kdy se spolu s ním projevují i senná rýma, alergie na potraviny nebo astma.

Příznaky
Atopický ekzém se nejprve projevuje jako alergická reakce zarudnutím a zduřením kůže, později se na těchto místech vyhodí puchýřky, které velmi svědí. Pokud si je pacient rozškrábe, mohou mokvat, hůře se hojí a zároveň hrozí i zvýšené riziko infekce.

To bývá problém zejména u malých dětí, které si ještě neumí kontrolovat reakce na svědění. Na postižené místo se doporučuje dávat studené obklady, v noci dávat dětem návleky, rukavice nebo speciální ušité pyžama, která zabraňují škrábání. Pro atopický ekzém je typické, že se stav zhoršuje na jaře a na podzim, naopak se zlepšuje v létě a v zimě.

Hlavní spouštěče
Onemocnění se projevuje jako alergická reakce těla ve snaze odstranit jeho vyvolávající příčinu. Velkou roli při vzniku atopického ekzému však hraje i genetika. Spouštěčem mohou být i některé potraviny, například ořechy, kořeněná jídla, ovoce, vejce, mléčné výrobky, ale i věci denní spotřeby, jako jsou různé čistící prostředky a vlněné látky, typické alergeny jako prach, zvířecí srst nebo pyl z rostlin.

Atopický ekzém je nejčastějším kožním onemocněním u dětí školního věku. Pokud jím trpí oba rodiče, pravděpodobnost, že se projeví u dítěte je 81procentní. Pokud je nemocný jeden z rodičů, riziko vzniku je 56procentní.

Formy onemocnění
Projevy onemocnění se liší podle toho, v jakém věku se poprvé objeví. Takzvaná kojenecká forma obvykle začíná kolem třetího měsíce života. Nejprve se objevuje na tvářích, čele a bradě, později se rozšiřuje na jiné části těla. Projevuje se červenými vyrážkami, puchýřky a šupinami, které mohou mokvat.

Dobrým znamením této formy atopického ekzému je, pokud se zcela vyléčí po prvním roce života. Další formou tohoto onemocnění je takzvaná dětská forma, při které se ekzém obvykle stahuje z obličeje do loketní a kolenní jamky. Mezi další postižené oblasti patří krk, zápěstí a záda ruky. I když tato forma ekzému bývá velmi svědivá, její projevy obvykle s věkem ustupují a polovina pacientů se zcela vyléčí. Opětovný návrat je však možný v pubertě.

Poslední formou atopického ekzému je takzvaná dospělá forma. Asi deset procent pacientů se s tímto onemocněním potýká poprvé v dospělosti. Nejčastěji se však jedná o pokračování projevů onemocnění, které se již objevily v dětství. Intenzita svědění bývá u dospělých vyšší než u dětských pacientů. Kůže je drsná a hrubá, často přichází k jejímu popraskání.

Prevence
Vzniku ekzému bohužel neumíme zabránit, umíme však omezit podmínky, které vedou k jeho propuknutí. Je třeba vyloučit co nejvíce působení dráždivých látek, jako jsou některé čisticí prostředky a kosmetika s obsahem dráždivých chemických ingrediencí.

Vyhýbat se vodním sportům, koupelím v horké a příliš studené vodě, nenosit oděv ze syntetických materiálů ani z vlny a omezit na minimum pocení. Kromě toho je důležité omezit kontakt s potenciálními alergeny. Vytvořit v bytě bezprašné prostředí, ze kterého odstraníme koberce, závěsy a matrace bez protialergenní úpravy. V bytě, kde bývá pacient s atopickým ekzémem, není vhodné chovat domácí zvířata.

Třeba důkladně utírat prach, který stíráme navlhko. Během topné sezóny je třeba dbát na přiměřenou vlhkost vzduchu. Pokud je vlhkost nízká, je třeba použít zvlhčovač vzduchu. Kromě toho je třeba pečlivě pečovat o postiženou pokožku. Myt ji vlažnou vodou a šetrnými prostředky na čištění, ošetřovat ji přípravky, speciálně určenými pro atopickou pokožku.

Zásady stravování
Pokožku je třeba hydratovat nejen zvenčí, vhodnými kosmetickými prostředky, ale také zevnitř, zdravým pitným režimem. Vodní je vypít alespoň dva litry čisté vody denně, může být i převařená, vychlazená na pokojovou teplotu. Nesmíme zapomínat na to, že káva, černý čaj a kolové nápoje organismus dehydrují. Při jejich příjmu je třeba zvýšit příjem vody. Průběh atopického ekzému ovlivňuje výběr potravin.

Určitě je třeba se vyhýbat těm, o kterých víte, že pacientovi způsobují podráždění. U dětí je to obvykle kravské mléko. Ve složení jídelníčku je třeba dbát na přísun antioxidantů a nenasycených mastných kyselin. Pokud vám lékařský test neodhalily přesnou příčinu problémů, můžete se pokusit najít alergeny ve stravě tak, že budete sledovat reakce těla na jednotlivé potraviny, u kterých máte podezření, že by mohly být spouštěčem onemocnění.

Pozor na stres
Je dokázáno, že projev atopického ekzému se zhoršují pod vlivem stresové zátěže. Proto je lepší vyhýbat se jí, nebýt příliš ambiciózní a nedělat sobě a jiným zbytečné výčitky, pokud se něco v životě pokazilo.

To platí samozřejmě i pro dětské pacienty, u nichž je mimořádně důležité zachovávat v denním režimu rovnováhu mezi zátěží, hraním a odpočinkem. Důležité je mít klidné rodinné prostředí, kde vládnou láskyplné vztahy a harmonie. Doma by měl mít každý člen rodiny pocit, že může být sám sebou a necítit se proto v ohrožení.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek