6.5 C
Brno
Středa, 29 března, 2023
DomůRodinaZveřejňujete na internetu fotky svých nahých dětí? Toto vám hrozí

Zveřejňujete na internetu fotky svých nahých dětí? Toto vám hrozí

Date:

Nenechte si ujít

Magie

Magie je silou, která se projevuje v mnoha formách...

Život s atopickým ekzémem: Jaké jsou hlavní spouštěče?

Atopická pokožka vyžaduje speciální péči. Co je atopický ekzém?Výraz ekzém...

Zázračný rakytník. Znáte všechny jeho výhody?

Plody rakytníku řešetlákového mají výrazné léčivé účinky. Vysoká koncentrace léčivých...

Cvičení během menstruace – ano nebo ne?

Přizpůsobte sportovní aktivitu vlastnímu tělu. U každé ženy probíhá menstruace...

Sedm fitness trendů, které byste měli letos vyzkoušet

Jsou efektivní, ověřené a opodstatněně oblíbené. Existují desítky způsobů, jak...
- Komerční sdělení -časopis

Při sdílení intimních fotografií na Facebooku není třeba zapomínat na práva těch nejmenších.

Jen před několika dny přišla zahraniční média s informací o případu 18leté Rakušanky, která se rozhodla zažalovat své rodiče za zveřejňování jejích fotografií na Facebooku. I po vícenásobných prosbách odmítli více než 500 snímků z jejího dětství stáhnout z internetu a podle teenagerky byly všechny z nich zahanbující a narušovaly její soukromí.

„Jsem unavená z toho, že mě moji rodiče neberou vážně,“ řekla na margo nestandardního právního kroku, ke kterému přistoupila po dosažení zletilosti.

A přestože v naší zemi jde o bezprecedentní právní problematiku, i slovenské mámy a otcové mají oblibu zveřejňovat fotografie svých dětí na sociálních sítích. Vědí však, co jim za polonahá miminka či děti v intimních situacích reálně hrozí a jak se mohou jejich ratolesti bránit?

Záležitost soukromí a ne celé společnosti
„Pokud rodiče zveřejňují fotky, kde děti nemají odhalené intimní části těla, nebo nejsou v pózách, které by mohly vyvolat sexuální touhy, tak nejde o pornografii a tudíž tam není žádná trestněprávní odpovědnost. Pokud však rodiče tuto hranici překročí, tak se mohou dopustit trestné činnosti, kterou má ze zákona povinnost ohlásit každý, kdo se o ní dozví,“ upozorňuje advokátka Barbora Vrbová.

V takovém případě má stát povinnost okamžitě zasáhnout a dítě může rodičům dokonce i odebrat. Vrbová striktně nesouhlasí se zveřejňováním dětských fotografií a to jakýchkoli.

„Vidím v tom obrovské riziko. My nemůžeme vědět, jestli na nějakého sexuálního devianta nezapůsobí mile usmívající se dítě s květem ruce jak jde poprvé do školy. Dětské fotografie jsou velmi citlivá a soukromá záležitost každé rodiny a ne celé společnosti,“ míní.

Nad svým dítětem nemáte neomezenou moc
Rodiče jsou za své děti právně zodpovědní, někdy se však mylně domnívají, že mají nad nimi i neomezenou moc. Není tomu tak.

„Děti jsou svébytné bytosti, mají svůj autonomní svět, jiné vidění reality, a přitom stejná práva jako dospělí. Úmluva o právech dítěte hovoří o participaci – znamená to, že názor dětí se musí respektovat při všem, co se jich dotýká. Přitom se nehledí jen na slovní projevy, ale také na neverbální komunikaci,“ říká viceprezident Rady pro práva dítěte Jozef Tinka.

Zmíněná Úmluva o právech dítěte také zavazuje státy, které se k ní hlásí, že budou brát v úvahu její nejlepší zájmy při všech činnostech, které se jich týkají. To iv případě zveřejňování fotografií, s nimiž samo nesouhlasí.

„Děti mají formální možnosti, jak se bránit – mají právo se přímo obrátit například na ombudsmana nebo na komisaře pro děti, svěřit se nějaké lince důvěry nebo zajít na sociálku. Všude jsou dospělí povinni jednat, situaci vyhodnotit a zajistit nápravu věci,“ vysvětluje Jozef Tinka.

Aktivně zasáhnout může i okolí
Při otázce, jaké jsou na Slovensku další možnosti nezletilých ve věci právního zakročení proti rodičům, Tinka odpovídá: „Zletilý má možnosti zažalovat rodiče, ale podívejte se na věc z praktického hlediska – dovedete si představit situaci, že desetileté dítě se obrátí na úřad a požádá , aby rodiče dali k soudu?”

Proto apeluje právě na okolí dětí, které by mělo být aktivnější a mělo by působit na rodiče. A to nejen ty, kteří povolenou hranici soukromí svých ratolestí překročili z nevědomosti, ale také z lhostejnosti k jejich právům.

„Třeba si uvědomit, že každé zveřejnění fotografie dětí nese s sebou riziko zneužití – pro kyberšikanování mezi dětmi i pro jiné nekalé účely, za kterými jsou zejména dospělí. Ne vždy dokáže rodič v euforii z pěkné fotky svého potomka domyslet, co všechno dokážou vymyslet lidé se špatnými úmysly,“ shrnuje Jozef Tinka.

Hranice je tenká
Novorozenci a batolata, přirozeně, netuší o světě sociálních sítí ao problematice zveřejňování jejich nahých fotek. Ale situaci často neumí správně vyhodnotit ani o trochu starší děti a její dopad si uvědomí až v pozdějším věku.

„Jako profilovou fotku si umístila záběr, na kterém se eroticky líbá se svou sestrou – školkařkou. Líbali se konci jazyků. Dětský psychiatr pouze rezignovaně konstatoval, že ta dospělá by potřebovala pomoc, několik jiných odborníků zalomilo rukama, sexuoložka uvedla, že může jít o skrytý incest. Soud vyslechl matku obou dívek, ta se nad tím zasmála a soud konstatoval, že šlo jen o žert.“

I v tomto případě je vidět, že hranice mezi nevinným vtipem a nevhodnou konotací je tenká. Pokud už rodič nebo dospělá osoba neumí odolat zveřejnění fotografie nezletilého dítěte, je nutné najít jeho přiměřenou formu nebo raději takové snímky nezveřejňovat vůbec.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek