7.2 C
Brno
Sobota, 20 dubna, 2024
DomůZdravíCvičení během menstruace – ano nebo ne?

Cvičení během menstruace – ano nebo ne?

Date:

Nenechte si ujít

Čím vás možná překvapí tradiční likér Jägermeister

Padesát pět milionů panáků. Tolik vypili Češi v loňském roce...

Jak používat reklamní předměty online

Nástup digitalizace proměnil také svět reklamy. Klasické propagační předměty...

Jak fotit s Vivo X100 Pro: Tipy a triky pro úžasné fotografie

Mobilní telefony se staly nedílnou součástí našich životů a...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

DOBRÝ ZAMĚSTNAVATEL SI SVÝCH LIDÍ VÁŽÍ

Priority při hledání práce se v dnešní době značně mění....
- Komerční sdělení -časopis

Přizpůsobte sportovní aktivitu vlastnímu tělu.

U každé ženy probíhá menstruace jinak. Liší se její doprovodné projevy, trvání i míra bolestivosti. Je tedy na místě otázka, zda platí pravidla cvičení během ní pro všechny ženy stejně. Odpověď zní jasně – neplatí.

Zároveň je však třeba říci, že menstruace jako výmluva nemusí vždy obstát, cvičit během ní totiž můžete. Na určité věci je však třeba si dát pozor.

Pohybu se během menstruace nevyhýbejte
Zatímco některé dámy nemají ani během svých dní s fyzickou aktivitou sebemenší problém, jiné pociťují únavu a nejsou schopny vstát z postele kvůli bolestem a nepohodlí. V konečném důsledku se však cvičení a sportování nemusí úplně vyhýbat. Když je člověk přizpůsobí vlastnímu tělu, dokáží být spíše pomocníkem.

Ženy, které se aktivně hýbou a pravidelně cvičí, obvykle nepovažují menstruaci za velký problém, ty, které své tělo rozhýbou jen občas, mohou mít během krvácení větší potíže.

V každém případě však platí, že přestože cvičení během menstruace je pro tělo spíše prospěšné než nebezpečné, je třeba jej mírně upravit a nepřepínat síly. Týká se to zejména prvních dní, během kterých žena krvácí víc a navíc pociťuje i větší bolesti. I proto se doporučují spíše lehčí cviky a ne běžný, příliš namáhavý trénink.

Co říkají výzkumy?
Několik studií poukázalo na to, že právě cvičení pomáhá ulevit od bolesti a křečí během menstruace a zmírňuje i příznaky premenstruačního syndromu. Klíčovou je však pravidelnost a čím déle se cvičení věnujete, tím lépe zvládnete fyzickou zátěž i během svých dní.

Výzkumy hodnotí jako účinné například vodní sporty a plavání, strečinková cvičení, která jsou srovnatelná s užitím pilulek od bolesti, ale třeba i jógu.

Pokud se cvičením během menstruace teprve začínáte, jsou zřejmě nejlepší volbou.

Důležité je však sledovat své tělo. V případě, že se cítíte plná energie a zaběhnete vašich tradičních pět kilometrů bez větších problémů i během menstruace, je to v pořádku. Neublíží ani lehké kardio cvičení, jízda na kole či badminton.

Rozhodně však nepokračujte ve stejném tempu, pokud pociťujete bolesti, nevolnost či závratě a raději zvolte uvolňující polohu. Lehněte si na bok a nohy si přisuňte k hrudníku v takzvané fetální poloze.

Jak si to celé zjednodušit
Existuje několik kroků, kterých byste se měli držet při cvičení během menstruace.

V první řadě mějte stále dostatek tekutin, jelikož při aktivním pohybu jejich tělo ztrácí a přestože si ženy zvyknou stěžovat během menstruace spíše na zavodňování, dehydratací jej nevyřeší. Zároveň pití vody či neslazených čajů zabrání tomu, aby se později dostavila bolest hlavy, nízký tlak či vyčerpání.

Nepříjemné příznaky zmírníte i tím, že nebudete pít alkohol, kávu, vyhnete se konzumaci štiplavých, kořeněných a příliš slaných jídel. Absolutní zákaz platí samozřejmě i pro kouření.

Jídelní lístek si nastavte tak, aby obsahoval zdravé potraviny s komplexními sacharidy a vlákninou a nezapomeňte na čerstvé ovoce a zeleninu.

Omezte také tuky a cukry. Ve stravě spíše doplňte železo a to například prostřednictvím sušených meruněk, mandlových oříšků, dýňových a slunečnicových semínek.

Jak cvičit během menstace?
Cvičení ovlivňuje pozitivně nejen naše tělo, ale i psychiku, protože se během něj vylučují endorfiny. Ty přinášejí pocity štěstí a dobré nálady a tyto blahodárné účinky ocení ženy zejména během menstruace. O důvod navíc, pryč sportu zahrnout do našich plánů. Který si vyberete?

Chůze
Když mluvíme o sportu, chůze zřejmě nepatří k tomu, co vás napadne jako první. Jakýkoli pohyb je však lepší než nic. Pravidelná půlhodina chůze denně může podle výzkumů přispívat ke snížení rizika diabetu druhého typu či srdečních onemocnění. Svižná chůze je dokonce údajně prospěšnější než běh.

A souvislost s menstruací? Aerobická cvičení pomáhají při nepříjemných průvodních jevech a křečích. Pokud vám nestačí obyčejná procházka a chcete trochu pomoci i vlastní kondičce, vyzkoušejte například původně severskou nordic walking. Jedná se o chůzi se speciálními holemi. Na rozdíl od klasické chůze je při ní zapojeno více svalů a díky tomu si člověk procvičí celé tělo.

Plavání
Přestože si mnoho žen neumí představit, že během svých dnů by se měly svléknout do plavek a vlézt do bazénu, plavání je jednou z nejvíce relaxačních činností, jaké mohou svému tělu dopřát. Některé ženy dokonce zjistí, že když jsou v chladné vodě, jejich krvácení se na chvíli oslabí. Chlad totiž stahuje cévy a na chvíli se zbavíte i nepříjemných křečí.

Cvičení doma
Není nic pohodlnějšího, než si vytáhnout podložku na cvičení u sebe v pokoji a cvičit dle libosti. Pohyb doma je ideální pro každou ženu, která se během menstruace nechce zabývat fitness centrem či během venku. Doporučeny jsou strečinkové aktivity, lehčí aerobní cvičení, pilates nebo třeba i tanec. Při menstruačních křečích se osvědčil například ten břišní.

Jóga
Vědecké výzkumy dokazují, že jóga je při dámských každéměsíčních komplikacích skvělá volba. Nejenže odstraňuje bolest a křeče, ale také symptomy PMS včetně úzkosti a bolesti hlavy. Jógové cviky poskytnou úlevu a uvolnění, vyvarujte se však příliš dynamickým cvikům. Není vhodné během menstruace cvičit silové pozice nebo obrácené pozice hlavou dolů.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek