6.5 C
Brno
Středa, 29 března, 2023
DomůZdravíSedm fitness trendů, které byste měli letos vyzkoušet

Sedm fitness trendů, které byste měli letos vyzkoušet

Date:

Nenechte si ujít

Magie

Magie je silou, která se projevuje v mnoha formách...

Život s atopickým ekzémem: Jaké jsou hlavní spouštěče?

Atopická pokožka vyžaduje speciální péči. Co je atopický ekzém?Výraz ekzém...

Zázračný rakytník. Znáte všechny jeho výhody?

Plody rakytníku řešetlákového mají výrazné léčivé účinky. Vysoká koncentrace léčivých...

Cvičení během menstruace – ano nebo ne?

Přizpůsobte sportovní aktivitu vlastnímu tělu. U každé ženy probíhá menstruace...

Téměř dvě třetiny žen se aktivně zajímají o zdraví svého partnera

Vyplývá to z internetového průzkumu, který loni zrealizovali představitelé...
- Komerční sdělení -časopis

Jsou efektivní, ověřené a opodstatněně oblíbené.

Existují desítky způsobů, jak do svého životního stylu zakomponovat cvičení. S příchodem léta pohyb vyhledáváme stále častěji.

No, pokud člověka určitý druh cvičení nebaví, snadno ho to odradí od lepších výkonů a případně odvede ze silnice za krásnějším a zdravějším tělem.

Přitom jen stačí vyzkoušet něco jiného, najít si v oblasti fitness to, co vám nejvíc vyhovuje. Proto přinášíme přehled těch nejtrendovějších druhů cvičení.

Oblíbenost si vysloužili svojí efektivitou, pestrostí a dostupností. Ještě lépe však uděláte, pokud si z některých uvedených aktivit připravíte „fitnes koktejl“ a během týdne je pár vystřídáte.

Tak docílíte, že vaše tělo se nepřestane nudit a bude se stále měnit k lepšímu a vy budete své hranice stále více posouvat.

 1. Cvičení přes internet
  Internet usnadňuje život mnoha směrech. Trendem se v posledních letech stalo i cvičení živě neboli „live fitness“.

Videa se cvičením s pomocí trenérů si pustíte v pohodlí domova v době, která vám vyhovuje a jednoduše cvičíte. Díky sérii cvičení získáte předem připravený cvičební program, který vás dovede ke ztrátě kilogramů.

Na Slovensku je zatím nejznámější stránka Fitshakeru. Některá videa si můžete pustit zdarma, jiná za minimální poplatek, který je v porovnání s návštěvou fitness centra nebo pohybového kurzu několikanásobně nižší.

Získáte pohodlí a možnost cvičení v domácích dobře známých prostorách, časovou flexibilitu a ti, kteří jsou spíše introvertní, pocit komfortu a klidu.

V případě cvičení prostřednictvím videí se můžete obrátit i na starý dobrý Youtube, kde dnes naleznete návody téměř na všechno.

Je nekonečným zdrojem různých druhů cvičení pro ženy i muže, pro seniory, těhotné ženy i děti.

Sympatičtí trenéři a pestrou nabídku cvičení najdete například na kanálu Popsugar Fitness, skvěle vám dá zabrat i vtipná Britka, Rebecca Louise.

Bohatý výběr cviků nabízí také kanál HASfit, kde společně cvičí žena a muž, takže si můžete prohlédnout, jak vypadá cvičení ve dvou. Mužům je speciálně věnován kanál TheZeusFitness.

 1. Více HIIT
  Cvičení ve vysokých intervalech existuje v oblasti fitness již velmi dlouho. Na skutečné popularitě však začalo nabírat po roce 2010. Lidé ho mají rádi z prostého důvodu – protože funguje.

Další z jeho výhod je, že jej můžete zakomponovat téměř do jakéhokoli cvičení. Nejčastěji se využívá v kardio trénincích, zejména při běhání. HIIT zároveň šetří čas.

Spálíte více kalorií za kratší dobu a tak se během dne můžete věnovat jiným aktivitám.

Skvělou zprávou je, že po cvičení ve vysokých intervalech pálíte kalorie i po skončení cvičení. Tento trend se proto bude ještě dlouho držet na výsluní.

Pokud s ním však nemáte zkušenosti, začínejte opatrně. Například při běhání nejprve absolvujte několik tréninků v mírném tempu a až když budete cítit zlepšení kondice, nasaďte do rutiny zpestření ve formě několikasekundových intervalů.

Pro tělo je to šok, potřebuje si na tento systém zvykat postupně, jinak riskujete zranění.

 1. Návrat LISS
  Cvičení LISS (low intensity sustained state) znamená v překladu cvičení s nízkou intenzitou nebo vytrvalostní trénink. V poslední době zažívá tento typ cvičení jakousi renesanci.

Je vhodný jako doplněk k jiným cvičením nebo pro ty, kteří nepotřebují zhubnout hodně či rychle i ty, kteří se chtějí jen udržovat v kondici.

Cvičení LISS je vhodné pro ty, kteří mají během dne více času na pohybové aktivity nebo nechtějí své tělo úplně vyčerpat jako u HIIT. Aby mělo toto cvičení nějaký efekt, je třeba mu věnovat alespoň 40 až 60 minut denně.

LISS poskytuje tělu díky mírné intenzitě pohybu čas a prostor pro regeneraci, takže se svalovou horečkou se při něm setkáte jen málokdy.

Za takový typ cvičení lze považovat turistiku, rychlou chůzi, jízdu na kole, chůzi na běžícím pásu nebo na stepperu.

Pokud jste ve cvičení začátečník, je dobré začít právě tímto typem tréninku. Vypěstujete si výdrž a sílu a později můžete přejít na náročnější typy cvičení.

 1. Skupinová cvičení
  V oblasti fitness nastal sociální „boom“. Lidi už nebaví odsedět si na kole hodinu nebo si to o samotě odkráčet na stepperu. Cvičení rychleji ubíhá a méně si uvědomujeme jeho námahu, cvičíme-li ve skupině.

Ve fitness centrech vzniká stále více skupinových kurzů, oblíbený je crossfit nebo se ve skupinách obracíme na osobní trenéry, kteří se věnují více lidem najednou.

Často se jedná o cvičení, které kombinuje silové sporty a kardio. O to efektivněji pak tréninky probíhají a výsledky jsou viditelnější.

 1. Jóga
  Jóga je cvičení, které trénuje tělo mentálně i fyzicky. V současnosti existují desítky druhů jógy. Mezi nimi je power jóga, flow jóga, creative jóga, jóga pro seniory, aštanga či hatha jóga.

Kromě toho, že si při ní odpočinete, seznámíte se s lidmi, zlepšíte ohebnost těla a objevíte svaly, o kterých jste dosud nevěděli a posílíte celé tělo, budete i během cvičení vypadat dobře.

I to je jeden z důvodů proč v době „instagramové“ nabírá jóga stále více na popularitě spolu s pilatesem. Nemít na svém profilu na sociální síti některou z jógových asan je dnes téměř prohřešek.

 1. Box
  Tento trend se rozmohl i mezi celebritami. Zejména mezi ženami. Mnohé na to jdou silou a průběh svých tréninků uveřejňují modelky a herečky na sociálních sítích.

Při boxu do pohybu zapojujete téměř každou část těla, proto se jedná o nesmírně efektivní aktivitu.

Kromě toho vám dodává pocit jako byste byli Muhammad Ali a dokážete si při něm vyčistit hlavu. Box propojuje mysl se svaly, zlepšuje koncentraci a kooperaci rukou a nohou a zároveň dodává sebevědomí.

 1. Silový trénink
  Kdysi ženy na silové tréninky a cvičení s většími váhami ani nepomyslely. Bojovali s obavami, že se z nich stanou kulturistky s velkýma tlustýma rukama a lýtky.

Potom však pochopili, že dopracovat se k takovému „nechtěnému“ výsledku by vyžadovalo systematický každodenní několikahodinový trénink, radikální změnu jídelníčku a spoustu testosteronu, který usnadňuje růst svalů.

Strach z velkých vah konečně opadl a ženy k nim ve fitness centrech přistupují statečnější. Trénink s váhami zvětší objem svalů v těle, tělo bude pevnější.

Výhodou je také, že čím více svalů tělo má, tím rychleji spaluje kalorie.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek